آموزش غیر‌حضوری

آموزش مجازی که سالهاست در عرصه های مختلف از جمله انتقال مفاهیم زبانی استفاده گردیده است در دهه اخیر به نوعی پا به پای بحث آموزش سنتی مطرح گردیده و حتی گوی سبقت را از رقیب همیشگی خود ربوده است.

زبان انگلیسی نیز مانند بسیاری از رشته های آموزشی این روزها بیش از پیش اهمیت آموزش مجازی را حس نموده و مراکز مختلف آموزشی به نوعی با بهره گیری ازنرم افزارهای متنوع، سعی در برآورده ساختن نیازهای فراگیران خود دارند. تغییر نگرش آموزشی و استفاده از ابزارهای مجازی مسلما مزایا و معایبی در پی خواهد داشت که از مهمترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

مزایا

 • صرفه جویی در هزینه

 • امکان ارائه یادگیری فردی و منعطف

 • مدیریت بهینه زمان و عدم وابستگی به مکان

 • دوستی با محیط زیست

 • و مهم تر از همه جذب بخش خاموشی از فراگیران که به دلایل مختلف تمایلی به حضور در کلاس های حضوری ندارند.

 

معایب

 • عدم وجود دانش و مهارت رایانه ای

 • عدم دسترسی به تجهیزات و امکانات

 • عدم وجود تعامل کافی تصویری

 • عدم تمرکز لازم فراگیر بر درس

 • نظارت کمتر معلمان بر فراگیران

 • عدم تعامل لازم میان فراگیران در یک کلاس

 • و مهم تر از همه، انگیزه کمتر فراگیران نسبت به آموزش حضوری برخی از این موانع هستند.


موسسه گویش به عنوان سیستم پیشرو در آموزش زبان انگلیسی، با عنایت به این واقعیت که "آموزش زبان باید مستمر و پیوسته باشد و با توجه به ماهیت فرار زبان و دوری فراگیر از محیط آموزش که به خلا در زنجیره یادگیری می انجامد"، با بررسی کلیه موانع و معایب آموزش مجازی و در نظر گرفتن معیارها و انتظارات فراگیران و با بهره مندی از نظرات کارشناسان و صاحب نظران مجرب خود در زمینه آموزش حضوری و مجازی، بستر آموزشی باکیفیت و شایسته مخاطبین خود را فراهم آورده است که علاوه بر حفظ مزایای مذکور، معایب آموزش مجازی را نیز به مزیتی بی بدیل در این امر مبدل نموده است.

بدیهی است برای نیل به اهداف آموزشی والا در زمینه مهارتهای زبانی، تغییر نگرش فراگیران و والدین محترم و همکاری و جدیت ایشان در پیروی از اصول و مقررات آموزش در دنیای مجازی می تواند زمینه ساز موفقیت های چشمگیر آتی گردد. بدین منظور توجه به نکات زیر قبل از ثبت نام در کلاس های مجازی موسسه الزامی است.

 

در این گونه کلاسها

 1. فراگیر می تواند از طریق تلفن همراه، رایانه و یا لپ تاپ مجهز به webcam و با ورود به سایت موسسه و کلیک بر روی سطح خود در ساعت مقرر کلاس به جلسه مجازی وارد شود. ولی در حال حاضر انجام فعالیت های محوله فقط با رایانه انجام شود.

 2. داشتن مرورگر “Chrome” ، “Mozilla Firefox” ، و یا Safari”" برای استفاده ضروری است و مطمئن باشید مرورگر شما به روز رسانی شده است. البته تجربه نشان داده مرورگر Chrome کیفیت بهتری را در این زمینه ارائه می دهد.

 3. در بازه زمانی کلاس، به دلیل اطمینان از سرعت و کیفیت مناسب، در صورت امکان شخص فراگیر تنها استفاده کننده از اینترنت باشد.

 4. میزان مشارکت کلاسی فراگیر به مراتب بیشتر از کلاسهای حضوری می باشد و اساتید پیوسته از فراگیران دعوت به شرکت در مباحث کلاسی خواهند داشت.

 5. استقلال آموزشی فراگیران بیشتر حس می شود و نیاز است ایشان خارج از ساعت کلاس از طریق App و یا سایت موسسه وظایف و فعالیت های محوله را به نحو احسن تا قبل از جلسه بعدی انجام دهند و آمادگی لازم را کسب نمایند. مانند کلاس های حضوری، فراگیر جهت موفقیت هر چه بیشتر دو صفحه از درس کلاس جلوتر بوده و برای آنچه در جلسه بعد تدریس می شود آماده باشد.

 6. تعداد جلسات ترم مجازی همچون ترم های حضوری می باشد ولی زمان کلاس در مقایسه با کلاس های حضوری بیشتر مستلزم تعامل فراگیر و موسسه می باشد و این بدان معناست که قسمتی از برنامه کلاس که بر عهده فراگیر است بعنوان فعالیت به وی محول می گردد و زمان کلاس بیشتر صرف تدریس نکات اصلی و شرکت فراگیر درمباحث تحلیلی-آموزشی خواهد بود.این فعالیت ها شامل گزارشات گفتاری از بخشهای مختلف کتاب (Report) و تمرین های تعاملی کتاب و کتاب کار می باشد که از طریق App موسسه برای ایشان ارسال می گردد و ایشان می توانند از طریق تلفن همراه و یا رایانه (از هر نوع) مبادرت به انجام آن نمایند.

 7. انجام تکالیف محوله به صورت منظم و ارسال آن جزء ضروریات این نوع آموزش می باشد و عملا بخش قابل توجهی از نمره فراگیر مبتنی بر انجام منظم فعالیت ها می باشد و در صورت عدم توجه فراگیر ایشان سهم قابل توجهی از نمره را از دست خواهند داد.

 8. در سیستم آموزش مجازی ارزشیابی ترم فراگیر به صورت زیر می باشد:

حضور و غیاب: 10 نمره

فعالیت کلاسی: 20 نمره

انجام مستمر فعالیت ها محوله: 30 نمره (در قسمت FE نمایش داده می شود.)

آزمون پایان ترم (به صورت شفاهی) : 40 نمره (20 نمره در قسمت OT و 20 نمره در قسمت MT نمایش داده می شود.)

 1. حضور فراگیر در جلسات مجازی راس ساعت معین، یک باید آموزشی است و در صورت غیبت و یا دیرآمدگی، فراگیر به ترتیب دو و یک نمره از دست خواهد داد. فراگیران با چهارجلسه غیبت و بیشتر، حق حضور در امتحان پایان ترم را نخواهند داشت و در نتیجه ترم را از دست خواهند داد.

 2. با توجه به ارتباط ویدیویی، رعایت قوانین پوشش متعارف برای کلیه فراگیران و همچنین اساتید الزامیست.

 3. فراگیر جهت انصراف و یا جابجایی کلاس و یا زمان آن فقط تا 72 ساعت کاری قبل از شروع ترم می تواند اقدام به انجام این کار نماید و ثبت نام هایی که در بازه 72 ساعت کاری تا شروع ترم انجام می شود به هیچ وجه شامل انصراف و جابه جایی نخواهد شد.

 4. احترام به استاد و قوانین کلاس مانند عدم استفاده حاشیه ای از تلفن همراه، حضور مستمر، عدم استفاده از زبان مادری در طول زمان کلاس و حفظ نظم کلاس از وظایف آموزشی-حرفه ای کلیه شرکت کنندگان در چنین کلاس هایی می باشد.

 5. در مورد کلاس های کودکان، نظارت والدین و پیگیری ایشان برای حضور مستمر فرزندان در کلاس و انجام فعالیت ها محوله قطعا لازم و مورد امتنان است.

 6. فراگیر می بایست قبل از آغاز کلاس کلیه کتب و فایل های مربوطه را جهت ارائه استاد و یادداشت برداری احتمالی آماده و در اختیار داشته باشد. فایل قسمت های شنیداری کتاب نیز به همراه نرم افزار مربوطه می بایست جهت زمان های خاص آماده باشد.

 7. نحوه درست کار با CD آموزشی که بدون شک مهمترین اصل پیشرفت زبان آموز به حساب می آید برای قسمت های مختلف کتاب به خصوص مکالمه و Listening به شرح ذیل می باشد:

- فایل را پخش نمایید./کتاب بسته/فقط گوش دهید.

- فایل را پخش نمایید./کتاب بسته/ جمله به جمله یا عبارت به عبارت تکرار کنید.

- فایل را پخش نمایید./کتاب باز/جملات و عباراتی را که شنیده اید و تکرار نموده اید با متن چک نمایید.

- فایل را پخش نمایید./کتاب بسته/ گوش دهید و تکرار نمایید.

 1. سیستم مجازی به عنوان یک گزینه آموزشی در کنار سیستم حضوری آموزش زبان است. لذا فراگیران می توانند ترم یا ترم های آتی خود را به صورت حضوری یا مجازی انتخاب و بر مبنای آن برنامه ریزی نمایند.

 

در پایان امید است که فراگیران عزیز با تغییر نگرش و همکاری مناسب و والدین محترم با نظارت و پیگیری کافی موجبات پیشرفت در این نوع آموزش را فراهم آورند و با تخصیص وقت و دقت کافی از مزایای این سیستم آموزشی بهره مند گردند.